Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Nasz Dom” – „Nuestra Casa”

Opis:

Stowarzyszenie zostało założone w roku 2001 z inicjatywy Polaków, którzy przybyli do Hiszpanii w latach 1985-2000. W skład komitetu założycielskiego weszło 15 osób, z których w roku 2002 został powołany pierwszy Zarząd, na którego czele stanął Pan Andrzej Janeczko.


W latach 2001-2009 Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Nasz Dom” – „Nuestra Casa” dołożyło wszelkich starań aby godnie reprezentować wizerunek Polaków na terytorium całej Hiszpanii i na świecie. Byliśmy obecni na III Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy organizowanym w Warszawie w roku 2007. 
Kształtowaliśmy wizerunek Polski, jako godnego partnera, przed wstąpieniem Polski do struktur Unii Europejskiej.

W naszych staraniach zawsze byliśmy wspierani przez Panią Ambasador Grażynę Bernatowicz oraz przez Pana Konsula Czesława Barańskiego. 

Od roku 2001 działalność naszego Stowarzyszenia jest oparta na realizacji planu rocznego, który jest zatwierdzany na zebraniach Zarządu naszego Stowarzyszenia.

 • wieloletnia, niedotowana pomoc i opieka nad Polakami zamieszkałymi w Hiszpanii (pomoc po zamachu 11-M, porady prawne, pomoc językowa).
 • wieloletnia współpraca z ośrodkami hiszpańskiej administracji publicznej.
 • organizowanie obchodów rocznic narodowych – dzień 3 Maja; dzień 11 Listopada.
 • organizowanie i uczestnictwo w obchodach dni pamięci narodowej – bitwa pod Somosierrą; śmierć generała Sikorskiego na Gibraltarze.
 • organizowanie czasu wolnego dla Polaków przebywających w Hiszpanii – autokarowe wycieczki krajoznawczo-językowe.
 • organizowanie imprez rozrywkowych – bal karnawałowy, noc świętojańska, bal andrzejkowy, bal sylwestrowy.
 • organizowanie imprez kulturalno-oświatowych – cykliczne koncerty artystów polskich dla Polaków w Hiszpanii (Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Zbigniew Wodecki, zespół „Lombard”, zespół „Czerwone Gitary”, zespół „Wanda i Banda”, zespół „Pod Budą” itd). W latach 2001 – 2009 Stowarzyszenie sprowadziło wielu artystów, którzy swymi występami przybliżyli kulturę polską, zarówno Polonii, jak i Hiszpanom.
 • całoroczne występy drużyny piłkarskiej naszego Stowarzyszenia w rozgrywkach ligi hiszpańskiej. W latach 2001-2009 drużyna piłkarska osiągnęła wspaniałe wyniki sportowe i w tych latach zdobyła wiele cennych pucharów. Brała również udział w Mistrzostwach Świata Emigrantów, które corocznie odbywają się w Madrycie. W naszej drużynie występują zawodnicy, którzy swoją karierę rozpoczęli w Polsce ( II, III i IV liga ) i po dziś dzień kontynuują swoją pasję sportową w sekcji naszego Stowarzyszenia.
 • całoroczne występy zespołów tańca ludowego – zespół dziecięcy prowadzony przez Panią Dorotę Snopkowską (byłą tancerkę zespołu „Rzeszów”) i zespół dorosłych prowadzony przez Pana Leszka Domańskiego (byłego tancerza zespołu „Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej”). W latach 2001 – 2009 zespoły wystąpiły na scenach całej Hiszpanii : Gibraltar 2005, targi Expo Zaragoza 2008, Feria Narodów Fuengirola, Dzień Święty Santiago de Compostela, dni Segovii, dni Daroca, dni krajów Unii Europejskiej w Madrycie, dni polskie w Arińo i wiele występów w miastach Prowincji Madryt.
 • wieloletnia opieka nad Izbą Pamięci Narodowej w Somosierra. Organizowanie corocznych spotkań przyjaźni hiszpańsko-polskiej. Współorganizator odtworzenia batalii w 200 rocznicę bitwy pod Somosierrą. W roku 2009 Stowarzyszenie zostało odznaczone medalem ,,Pro Memoria”przez Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych , przyznanym pięciu członkom Stowarzyszenia.
 • W roku 2006 u boku Stowarzyszenia Polaków w Hiszpanii „Nasz Dom” – „Nuestra Casa” powstało Stowarzyszenie „Dom Polski” w Getafe – Madryt. Oba Stowarzyszenia współdziałają w realizacji projektów. Stowarzyszenie „Dom Polski” w Getafe – Madryt w roku 2007 podpisało, za pośrednictwem Prezesa Pana Andrzeja Janeczko, porozumienie o współpracy z burmistrzem Getafe Panem Pedro Castro. Porozumienie to przewiduje budowę pierwszego Domu Polskiego w Hiszpanii. Urząd Miasta Getafe zobowiązał się do nieodpłatnego przekazania działki oraz do pokrycia 51% kosztów budowy.
 • Od roku 2008 projekt znajduje się w Senacie RP w celu zatwierdzenia.

Kontakt:

Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii "Nasz Dom" i "Dom Polski w Getafe"
C/ Villaverde 9-1º-Izq
Getafe / Madrid
Hiszpania
 
info@naszdom.org
 
+34 916 840 611
+34 680 457 069
 
http://www.naszdom.org
https://www.facebook.com/DomPolskiwGetafe/
FACEBOOK