Pomnik polskich ofiar wojny w Berlinie

Użytkownik Krystyna Koziewicz

Redakcja Blog Polonia
Data: 17.11.2017
Kraj: Niemcy
Redakcja Blog Polonia
Blog stworzony przez dziennikarzy polonijnych, który powstał w ramach projektu "Wzmocnienie, rozwój i integracja mediów polskich i polonijnych za granicą" realizowanego… więcej

 

Niemieccy sygnatariusze apelu do Bundestagu i niemieckiego społeczeństwa zorganizowali w dniu 15 listopada 2017 roku konferencję prasową w budynku Bundespressekonferenz, w której udział wzięli:.

Prof. Dr. Rita Süssmuth, Bundestagspräsidentin, Berlin
Dr. h.c. Wolfgang Thierse, Bundestagspräsident, Berlin
Prof. Dr. Andreas Nachama, Direktor, Topographie des Terrors, Berlin
Prof. Dr. Dieter Bingen, Direktor, Deutsches Polen-Institut Darmstadt
Florian Mausbach, Präsident i. R., Bundesamt für Bauwesen und Raumordnung, Berlin

Konferencję rozpoczęto odczytaniem fragmentu apelu, w którym zawarte jest dążenie niemieckiego społeczeństwa do upamiętnienia ofiar niemieckiej okupacji w latach 1939- 1945.  Inicjatywa wzniesienia Pomnika ku Czci Polaków ma charakter obywatelski wynikająca z poczucia potrzeby i obowiązku wobec ofiar  narodu polskiego.

Wyznaczone zostało też miejsce na pomnik -  Askanischer Platz, który znajduje sie  naprzeciwko przyszłego Centrum Dokumentacji Federalnej „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”.  Miejsce  o znaczeniu historycznym miałby stanowić symboliczny znak pojednania  oraz pamięci o wojnie i jej skutkach.

Faktem jest – a mieszkam w Berlinie od 28 lat- że wiedza społeczeństwa niemieckiego o zbrodniczej okupacji Polski w latach 1939/45  jest znikoma. Daremnie szukac w przestrzeni publicznej symbolicznego znaku upamiętniającego największą zbrodnię na narodzie polskim, jakiej dokonali hitlerowskie Niemcy. To My, Polonia, Stowarzyszenia, Ambasada, Instytucje polskie w Niemczech organizujemy wystawy, projekcje filmów, dyskusje pokazując obraz niespotykanego  okrucienstwa wojny w celu likwidacji panstwa polskiego.

Zatem, nadszedł już czas, najwyższy czas na upamietnienie polskich ofiar drugiej wojny światowej w Niemczech.

 

 

 

 

 

FACEBOOK