Szkoła ANDERS w Marche: Pasowanie na ucznia

Użytkownik Agnieszka Barbara Gorzkowska

Redakcja Polacy we Włoszech
Data: 06.11.2017 godzina. 08:40
Kraj: Włochy
Redakcja Polacy we Włoszech
Strona www.polacywewloszech.com jest niezależnym portalem informacyjnym nie tylko dla Polaków mieszkających we Włoszech, ale również źródłem informacji dla naszych rodaków… więcej

Do polskiej szkolnej tradycji należy uroczystość “pasowania na ucznia” w szkole podstawowej. Wielu z nas zapewne pamięta własną przysięgę lub tę złożoną przez własne dzieci w obecności dyrektora szkoły, nauczycieli i innych uczniów.

Takie oto wspomnienia spowodowały zorganizowanie podobnej ceremonii w szkole polonijnej, w Szkole Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Marche, we Włoszech.

4 listopada, po dwóch lekcjach programowych, wszystkie dzieci wraz z rodzicami zostali zgromadzeni w salonie siedziby. Dzieci i młodzież w wieku od 4 do 17 lat stanęli przed Anną Traczewską, która jako przedstawiciel placówki szkoły odczytała słowa przysięgi ucznia Szkoły Anders. Młodzi studenci przyrzekali po każdym zdaniu, a następnie pojedynczo podchodzili do nauczycielki, aby zostać solennie pasowanym wielkim  czerwonym ołówkiem na prawym i lewym swym ramieniu.

Tradycyjny rytuał, a jakże pełen symboli i gestów. Mali Polacy z Marche, jak żołnierze generała Andersa ślubowali niczym średniowieczni rycerze. Przejęci, ale i zadowoleni byli nie tylko studenci, ale i rodzice... z łezką w oku wspominający własne ślubowanie. Nauczycielki Joanna Cieślak i Iwona Żabowska koordynowały uroczystość i wręczały młodzieży pamiątkowe czerwone ołówki.

Nie mogło zabraknąć polskiego poczęstunku. Był pasztet i kiełbasa wędzona, szarlotka, ciasto ze śliwkami, kompot, ale i Ptasie Mleczko. Stół zastawiony tradycyjnym polskim jadłem nawiązywał do obiadów czwartkowych króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Suszone śliwki podane gościom zakończyły biesiadę i wspaniałą uroczystą atmosferę.

 

 

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

 
FACEBOOK