Loreto: prezentacja albumu "Nel segno di Quo Vadis"

Użytkownik Agnieszka Barbara Gorzkowska

Redakcja Polacy we Włoszech
Data: 27.04.2017 godzina. 20:30
Kraj: Włochy
Redakcja Polacy we Włoszech
Strona www.polacywewloszech.com jest niezależnym portalem informacyjnym nie tylko dla Polaków mieszkających we Włoszech, ale również źródłem informacji dla naszych rodaków… więcej
Kto był kiedyś we Włoszech, w regionie Marche, z całą pewnością zajechał do Loreto. W sanktuarium znajduje się domek Maryji, który według legendy przeniesiony został z Nazaret do Włoch przez aniołów.
 
To właśnie tu, w przepięknej Sali del Pomarańcio, będącej częścią bazyliki, odbyła się prezentacja książki. 
Wspaniały album, zatytułowany “Nel segno di Quo vadis? – Roma ai tempi di Nerone e dei primi martiri nelle opere di Sienkiewicz, Siemiradzki, Styka e Smuglewic” (“L’Erma” di Bretschneider, 2017) przedstawił sam autor,  profesor Uniwersytetu Warszawskiego Jerzy Miziołek
 
Obecni byli: Janusz Kotański - Ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, z małżonką; burmistrz miasta Loreto z przedstawicielami gminy; prezydent Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche - pani Maria Teresa Bulhak-Jelski. Inicjatywa została zorganizowana między innymi przy współpracy Konsulatu Honorowego RP w Ankonie raprezentowanego przez Cristine Gorajski wraz panią profesor Agnieszką Bender z Instytutu Polskiego w Rzymie. 
 
Gośćmi zainteresowanymi publikacją byli nie tylko Włosi, ale i Polacy zamieszkujący tę okolcę, gdyż ze sprzedażą książki wiąże się szczytny cel, o którym była mówa w drugiej częci spotkania. Wydawca i autor książki przeznaczyli większą część pieniędzy ze sprzedaży na odrestaurowanie obrazu uszkodzonego podczas ostatniego trzęsienia ziemi jakie nawiedziło Włochy. Kwota zostanie przeznaczona gminie Montemonaco, na odnowienie dzieła przedstawiającego Świętą Urszulę.
 
Wieczór uświetnił koncert młodej śpiewaczki przy akompaniamencie organowym. Po wypowiedziach końcowych przedstawicieli władz i organizatorów, zebrani mogli prosić profesora o autograf i dedykację w zakupionej książce. Na koniec, wszyscy obecni zostali zaproszeni do Bastione Sangallo na obejrzenie wystawy "Różaniec maryjny loretański" i na poczęstunek.
 
Korespondencja z Marche, Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.
FACEBOOK