Międzyregionalna Szkoła Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Umbrii

Użytkownik Agnieszka Barbara Gorzkowska

Redakcja Polacy we Włoszech
Data: 30.12.2016
Kraj: Włochy
Redakcja Polacy we Włoszech
Strona www.polacywewloszech.com jest niezależnym portalem informacyjnym nie tylko dla Polaków mieszkających we Włoszech, ale również źródłem informacji dla naszych rodaków… więcej

Od prawie  20 lat Anna Traczewska,  ktora wraz z Anna Czerwińska jest zalozycielka Szkoły Języka i Kultury Polskiej ANDERS, podtrzymuje  przyjaźnie z kilkoma  Polkami w Umbrii. Opowiadając o swej działalności, trzem mamom z okolic Perugii, zrodziła się myśl poszerzenia działalności szkoły polskiej z Marche. Teresa Kowalska, Anna Malesza i Katarzyna Wieszczeczyńska-Tini postanowiły podjąć wyzwanie i poprosić panią Cristinę Gorajski Konsul Honorową  RP w Ankonie, jak i panią Marię Teresę Bulhak-Jelski przewodniczącą Stowarzyszenia z Marche, o pomoc w założeniu takiej samej auli. Rozmowy ukoronowane zostały porozumieniem, gdzie aula w Perugii stała się filią auli w Maceracie. Panie Maria Teresa i Cristina, ale i Anna Stella Serena Lis – przewodnicząca stowarzyszenia “Przyjaciele Polski w Umbrii”, stały się matkami chrzestnymi międzyregionalnej szkoły ANDERS. Anna Czerwińska i Anna Traczewska zobowiązały się do przekazania “Know-How” koleżankom z Umbrii.

Projekt jest dowodem na to, że polskie mamy, dla dobra swych dzieci zrobią wszystko. Są one przekonane o wartości dwujęzyczności, jak i konieczności przekazywania polskich tradycji w środowisku polonijnym na emigracji. Połączone zostały siły z dwóch sąsiadujących regionów, aby dzieci polskiego pochodzenia z Umbrii, jak najszybciej mogły zasiąść w swoich ławkach. Nauczycielki z Perugii natychmiast znalazły miejsce, gdzie można prowadzić zajęcia. Gościnności udzieli oratorium imienia Jana Pawła II w Prepo, Perugia. Gotowy jest już kalendarz lekcji na pierwsze półrocze. Rozpoczęło się promowanie inicjatywy na facebooku, przez internet, przez znajomości i otwarte zostały zapisy do Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Umbrii.

Korespondencja z Marche: Anna Traczewska

FACEBOOK