Toskania: Spotkanie Polonii w Dzień Niepodległości

Użytkownik Agnieszka Barbara Gorzkowska

Redakcja Polacy we Włoszech
Data: 11.11.2016
Kraj: Włochy
Redakcja Polacy we Włoszech
Strona www.polacywewloszech.com jest niezależnym portalem informacyjnym nie tylko dla Polaków mieszkających we Włoszech, ale również źródłem informacji dla naszych rodaków… więcej

W piątek 11 listopada o godzinie 17.30 w Villa di Colonnata/Gerini w Sesto Fiorentino odbyło się polskie wydarzenie z okazji Dnia Niepodległości. Zostało zorganizowane między innymi dzięki Polsko-Włoskiemu Stowarzyszeniu Kulturalnemu w Toskanii , Pro Loco z Sesto Fiorentino oraz przy wsparciu finansowym wydziału konsularnego RP w Rzymie. Na wstępie przemówiła prezes Stowarzyszenia, Maria Gratkowska-Scarlini. Następnie kilka słów powiedział wiceprezes Pro Loco z Sesto Fiorentino i przedstawił program wieczoru. Jako kolejny wystąpił Jacopo Bencini, asesor Pontassieve,  magister Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich, związany z Polską, gdyż mający mamę Polkę. Opowiedział o historii Polski, tozsamości i niepodległości kraju, a następnie pozycji Polski w Europie. Po wykładzie asesora Bencini odbył się koncert Chopinowski.  Na fortepianie zagrał Maestro Marian Mika, który od lat mieszka we Włoszech. Dla wszystkich był to bardzo wzruszajacy wieczór, dzięki ktoremu mogliśmy na chwilę przenieść się do ojczyzny. Maestro Mika został przyjęty z owacjami i nie opuścił sali bez bisowania.

Po koncercie na wszystkich czekał typowo toskański poczęstunek: schiacciata i zapiekany chleb polany świeżo tłoczoną oliwą z oliwek extra vergine.

Dla portalu informacyjnego Polacy we Wloszech korespondencja z Toskanii: Aleksandra Seghi, autorka bloga Moja Toskania.

FACEBOOK