Rok Jubileuszy Teresy Nawrot

Użytkownik Krystyna Koziewicz

Redakcja Blog Polonia
Data: 17.02.2019
Kraj: Niemcy
Redakcja Blog Polonia
Blog stworzony przez dziennikarzy polonijnych, który powstał w ramach projektu "Wzmocnienie, rozwój i integracja mediów polskich i polonijnych za granicą" realizowanego… więcej

Założycielka Szkoły Aktorskiej i Filmowej Reduta Berlin.

17 lutego 2019 roku odbył się niezwykły wieczór z Teresą Nawrot z okazji Roku Jubileuszy: 35 lat istnienia Szkoły Aktorskiej i Filmowej Reduta, połączenie pracy pedagogicznej z 50-letnią osobistą historią pracy aktorskiej. W czasach, kiedy kultura przechodzi tak dużo transformacji i zmian Teresa Nawrot stworzyła w Berlinie miejsce gdzie rozsławiana jest znana na świecie technika Jerzego Grotowskiego. To wielkie osobiste osiągnięcie, dzięki inicjatywie i determinacji powstało w Berlinie prawdziwe centrum inspiracji polsko - niemieckiej kultury teatralnej.

Absolwentka warszawskiej szkoły teatralnej. W latach 1971-1984 związana była z Teatrem Laboratorium, jako aktorka i osobista asystentka Jerzego Grotowskiego, który w latach 70. zrewolucjonizował światowy teatr. W dalszym ciągu kontynuowała karierę aktorską, a swoje doświadczenie  zbierała na wybitnych scenach i uczelniach artystycznych w USA, Południowej Ameryki, w Australii, Egipcie i większości europejskich krajów.

W roku 1983 założyła własną uczelnię - Studio Teatralne Nawrot, które w późniejszym czasie zostało przemianowane w Teatr nad Brzegiem. Od 1989 koncentruje się głównie na pracy nauczycielskiej, konsekwencją czego było założenie istniejącego do dziś ośrodka kształcenia dla aktorów pod nazwą Reduta Berlin. W swojej szkole pielęgnuje metody treningu, technikę aktorską oraz filozofie Teatru Laboratorium Grotowskiego. Idee jej mistrza są rozwijane oraz zgodnie z prawda odtwarzane.

 „Reduta" to nazwa fortyfikacji, która zapewnia ochronę przed pociskami wroga, ale także oznacza kulę mumii lub maskarady. "Reduta" to także nazwa słynnego teatru warszawskiego międzywojennego, którego reżyser, Juliusz Osterwa, był ojcem współczesnego polskiego teatru. Teresa Nawrot, założycielka i dyrektorka szkoły teatralnej nazwanej imieniem teatru, zjednoczyła wszystkie te znaczenia w swojej Reducie. Artystka postrzega sztukę jako fortecę przeciwko złym duchom, niesprawiedliwości społecznej i bezduszności. Jako szkoła, Reduta oferuje osłoniętą przestrzeń do rozwijania talentów.

www.reduta-berlin.de

FACEBOOK