Zabawa bez granic w Berlinie

Użytkownik Krystyna Koziewicz

Redakcja Blog Polonia
Data: 10.09.2018
Kraj: Niemcy
Redakcja Blog Polonia
Blog stworzony przez dziennikarzy polonijnych, który powstał w ramach projektu "Wzmocnienie, rozwój i integracja mediów polskich i polonijnych za granicą" realizowanego… więcej

Zabawa bez granic w Berlinie

W niedzielę, 09.09.2018 na łąkach między Lübars i Blankenfelde (dzielnica Berlin-Reinickedorf) w godzinach 11.00 – 18.00 odbył się tegoroczny jesienny festyn polonijny  „Zabawa bez granic”. Organizatorem imprezy była Polska Rada w Berlinie, która przy pomocy berlińskich organzacji polonijnych oraz licznego grona osób wspierających działalność Rady zapewniła liczne atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Dzieci budowały w ramach warsztatów latawce, które następnie wzięły udział w konkursie latawca. W programie nie zabrakło robótek ręcznych, zajęć plastycznych, graffiti,  konkursów, gier i zabaw sprawnościowych dla dzieci i młodzieży. Wielką atrakcją festynu był dmuchany plac zabaw, przed którym nieprzerwanie ustawiały się kolejki.

Tegoroczny jesienny festyn Polskiej Rady w Berlinie był jednym z szeregu wydarzeń, upamiętających stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W celu uczczenia tej ważnej w historii Polski i Europyrocznicy Polska Rada w Berlinie przeprowadziła Bieg Przełajowy „Niepodległa”.

W  niedzielny, słoneczny i ciepły dzień tłumy polskich i niemieckich gości odwiedziły „Zabawę bez granic”. Uczestnicy festynu mieli również okazję do spróbowania specjałów polskiej kuchni. W ofercie kulinarnej nie zabrakło polskiego piwa i napojów bezalkoholowych. Oprawę muzyczną zapewniły polonijne grupy muzyczne z Berlina, z dużym zainteresowaniem publiczności spotkał się występ kapeli dętej Fanfare-Gertrude.

Wśród oficjalych gości jesiennego festynu znaleźli się posłowie do Berlińskiego Parlamentu, Burghard Dregger oraz Michael Dietmann, Radna ds. Kultury z dzielnicy Berlin-Reinickendorf Katrin Schulze-Berndt, stronę polską reprezentowali: Konsul Generalny Polskiej  Ambasady w Berlinie Marcin Jakubowski oraz nowo przybyła konsul ds. Polonii Polskiej Ambasady w Berlinie Jowita Wencius.

Zorganizowany dzięki środkom Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej festyn jesienny był dużym sukcesem organizacyjnym.

Joanna Trümner

FACEBOOK