Królowa Elżbieta II nagrodziła polską szkołę na Ealingu

Użytkownik Małgorzata Skibińska

Redakcja Bo Warto
Data: 12.05.2018
Kraj: Wielka Brytania
Redakcja Bo Warto
Bo Warto to polonijny portal społeczno-kulturalny, tworzony dla tych, których interesuje aktywność brytyjskiej Polonii. Czytelnik znajdzie tu informacje o tym, co ciekawego i ważnego dzieje się… więcej

Królewska nagroda The Queen’s Award for Voluntary Service (QAVS) trafiła do Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Tedeusza Kościuszki na Ealingu w Londynie. Jest to uznanie za pracę społeczną, jaką wkładają osoby prowadzące szkołę, aby placówka mogła oferować dzieciom najwyższy standard edukacji.

Bez wątpienia to pierwszy raz, kiedy przedstawiciel królowej wręcza taką nagrodę polskiej szkole przemawiając i gratulując po polsku – mówi Deputy Lieutenant Richard Kornicki, przedstawiciel królowej brytyjskiej na okręg Ealing, syn polskiego pilota z okresu II wojny światowej. – To była dla mnie duża przyjemność być obecnym na dzisiejszej uroczystości i móc wręczyć szkole nagrodę w imieniu królowej.

Półtora roku temu nominację do wyróżnienia złożył Stephen Pound, brytyjski poseł z okręgu North Ealing. Obecny podczas uroczystości wspominał jak ważna w przetrwaniu polskości jest nauka polskiego języka i kultury i jak świetnie Polacy potrafili utrzymać polskość podczas zaborów.

Procedura kwalifikacyjna do nagrody jest bardzo rygorystyczna i trwa wiele miesięcy. Składa się na nią również wizytacja inspektorów z komitetu weryfikacyjnego.

W szkole uczy się obecnie ponad 600 dzieci. W programie jest język polski, historia, geografia i religia. W ofercie są zajęcia dodatkowe. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania w sekcji dziennikarskiej czy szkolnym chórze.

Nagrodzona szkoła to najstarsza polska szkoła sobotnia na Wyspach Brytyjskich. Za dwa lata będzie obchodziła swoje 70-lecie.

Nagroda QAVS przyznawana jest każdego roku 2 czerwca, w rocznicę koronacji Elżbiety II i jest to najwyższe w Wielkiej Brytanii wyróżnienia za działalność społeczną.

FACEBOOK