Marche: Wizyta Ministra Adama Kwiatkowskiego

Użytkownik Agnieszka Barbara Gorzkowska

Redakcja Polacy we Włoszech
Data: 11.05.2018
Kraj: Włochy
Redakcja Polacy we Włoszech
Strona www.polacywewloszech.com jest niezależnym portalem informacyjnym nie tylko dla Polaków mieszkających we Włoszech, ale również źródłem informacji dla naszych rodaków… więcej

6 maja b.r. Minister Adam Kwiatkowski, pełniący funkcję sekretarza stanu, odwiedził Marche. Pojechał do Maceraty, Loreto i Ankony. Minister pełni nadzór merytoryczny nad Biurem ds. Kontaktu z Polonią i Polakami za Granicą. Z Panem Ministrem do Marche przybyła Konsul Generalny RP Pani Ewa Mamaj oraz przedstawicielka Biura Prezydenta RP Pani Ewy Jóskowiak.

W samym centrum Maceraty, w Sferisterio, Minister spotkał się ze społecznością Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders w Marche oraz Umbrii. Został przywitany przez dzieci chlebem i solą. Minister otrzymał od uczniów zbiór myśli dotyczących szkoły polskiej. Wiele wpisów dotyczyły przyjaźni jakie zawiązały się podczas wspólnych, polskich zajęć.Dzieci miały dokończyć zdanie: Szkoła Anders dla mnie to...
 
Założycielki szkoły w Maceracie, Anna Traczewska i Anna Czerwińska przedstawiły historię szkół Anders w języku polskim oraz włoskim.
 
Następnie przemówił pan Minister oraz wręczył szkole prezent od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 
Dzieci weszły na scenę i odśpiewały dwa hymny, polski i włoski. Rodzice nie kryli wzruszenia. U niektórych mam pojawiły się łzy w oczach.
 
Przyszła kolej na recytacje wierszy oraz śpiewanie polskiej piosenki, którą dzieci znają od pierwszych dni uczęszczania do polskiej szkoły. Wszyscy obecni zachwyceni byli wymową polską dzieci.

Po chwili dzieci zeszły ze sceny i rozdały obecnym na sali kotyliony maki, które nawiązywały do tytułu pobytu Ministra w Marche pt. Wizyta MAK.

Głos zabrała Pani Konsul Generalny RP Ewa Mamaj.

Na scenę weszły również nauczycielki wszystkich trzech szkół Anders, które stanęły do grupowego, pamiątkowego zdjęcia.

Pan Minister Kwiatkowski przywiózł z Polski podarunki dla dzieci, znaczki na pamiątke rocznicy 100. lecia Niepodległości Polski.

Z Maceraty goście przejechali do Montecassiano w prowincji Maceraty do Villi Quiete, dawna Villa Perozzi di Valle Cascia, w której znajdowała się baza 12 Kompanii Geograficznej 2 Korpusu Polskiego Generała Andersa. Na spotkanie przybyli nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.

W przerwach pomiędzy jednym, a drugim daniem odbywały się prezentacje multimedialne oraz krótkie występy. Na pianinie zagrała uczennica szkoły Anders w Perugi, Sofia Rapastella. Wykonała utwór Fryderyka Chopina. Następnie dwóch rodziców wykonało kilka klasycznych utworów włoskich.

Na koniec przyniesiono wspaniały tort udekorowany symbolami szkoły Anders oraz Polski.

Po południu delegacja pojechała do Loreto gdzie powitał ją asesor turystyki Loreto, pan Fausto Pirchio.

W podziemiach Bazyliki odbyła się msza w języku polskim. Obecni byli rodacy z Loreto.

Po mszy asesor Pirchio chętnie stawał do wspólnych, pamiątkowych zdjęć z przybyłymi Polakami

Następnie w hołdzie poległym żołnierzom II Korpusu Polskiego Generała Władysława Andersa Minister złożył wizytę na polskim cmentarzu wojennym. Złożono wieniec w biało czerwonych barwach.

Z Loreto Minister Kwiatkowski udał się do Ankony, gdzie odwiedził siedzibę Konsulatu Honorowego RP oraz spotkał się z członkami Nowego Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche. Pana Ministra oraz pozostałych gości powitała pani Konsul RP Cristina Gorajski.

Pan Minister wręczył pamiątkowy prezent od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a Konsul RP Cristina Gorajski wręczyła pamiątki z Ankony.

Goście zostali zaproszeni na poczęstunek polskich, włoskich i lokalnych potraw.

Na zakończenie spotkania wszyscy robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

 

 

Korespondencja Aleksandra Seghi.

 

 

 

 

 
 
FACEBOOK