2018 Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Użytkownik Krystyna Koziewicz

Redakcja Blog Polonia
Data: 14.02.2018
Kraj: Niemcy
Redakcja Blog Polonia
Blog stworzony przez dziennikarzy polonijnych, który powstał w ramach projektu "Wzmocnienie, rozwój i integracja mediów polskich i polonijnych za granicą" realizowanego… więcej
 

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego ma na celu zachęcić jak największą liczbę ludzi do odkrywania i docenienia europejskiego dziedzictwa oraz wzmocnienia poczucia przynależności do wspólnej przestrzeni europejskiej. Tegoroczny slogan brzmi: „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”.

W ciągu roku w całej Europie zorganizowanych zostanie szereg inicjatyw i wydarzeń. Wszystkie będą miały na celu przybliżenie społeczeństwu dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe kształtuje naszą tożsamość i nasze codzienne życie. Obejmuje zarówno europejskie miasta, jak i pomniki przyrody i obiekty archeologiczne. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko literatura, sztuka i piękne przedmioty, lecz także rzemiosło, którego uczymy się od naszych przodków, baśnie, które opowiadamy naszym dzieciom, tradycyjne potrawy czy filmy, które oglądamy i z którymi się identyfikujemy.Wśród pięciu zaprezentowanych projektów w Czerwonym Ratuszu jeden z nich zawierał akcent polski.

12 lutego 2018  w berlińskim Czerwonym Ratuszu odbyła się inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (ECHY) z udziałem Senator Kultur Europejskich dr. Klaus Lederer prezentując m.in. zaplanowane akcje i projekty w Berlinie.

To Stowarzyszenie Partnerstwo Miast Szczecin Berlin-Kreuzberg/Friedrichshain, które ma ogromny dorobek  w  popularyzacji historii polsko – niemieckiej wspólnie z Deutsche Kulturforum östliches Europa zorganizuje 26 marca o godz. 19.00 wernisaż wystawy w Rathaus Kreuzberg“Innowacja i tradycja. Henryk Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana na Pomorzu i w Marchii Brandenburskiej”.

Więcej info na stronie: http://staedtepartner-stettin.org/language/pl/aktualnosci/

FACEBOOK