Laureaci statuetki „Najlepszy z Najleszych” w roku 2017

Użytkownik Krystyna Koziewicz

Redakcja Blog Polonia
Data: 21.01.2018
Kraj: Niemcy
Redakcja Blog Polonia
Blog stworzony przez dziennikarzy polonijnych, który powstał w ramach projektu "Wzmocnienie, rozwój i integracja mediów polskich i polonijnych za granicą" realizowanego… więcej

Każdego roku podczas Koncertu Noworocznego Polska Rada Związek Krajowy w Berlinie w dowód uznania za zaangażowanie na rzecz Polonii  przyznając statuetke” Najlepszy z Najlepszych” za rok 2017

Marek Szlachcic-Tritscher jest pomysłodawcą, założycielem, prezesem oraz lokomotywą stowarzyszenia Rock in Berlin.  Stowarzyszenie powstało, aby jak mówi, organizować polonijne spotkania z rock’n’rollem. Przez 10 lat swojej działalności Marek Szlachcic zaprosiał do Berlina wielu uznanych muzyków,  aby prezentować berlińskiej publiczności  nowe i przypominać stare hity „rocka”. Jednocześnie stwarzał szansę zagrania w Berlinie młodym rockendrolowym zespołom. Pierwsze koncerty zaczął organizować już  2000r, ale prawdziwy rozwit i rockendrolowy power poczuć mozna było wraz z ideą założenia strony internetowej : www.rockinberlin.pl        Strona pomyślana została jako Berliński Portal informacyjny & mailingowy o wydarzeniach w Berlinie i w Polsce. Od 10 lat przynosi Polonii berlińskiej aktualne informacje nie tylko muzyczne.   Od pięciu lat stowarzyszenie Rock in Berlin jest organizacją zaresjestrowaną.

Te lata intensywnej pracy przyniosły koncerty z Mirą Kubasińska, Czarno-Czarnymi, Mariamu Moris, Piotrem Szczepanikiem, Grzegorzem Turnau, Edytą Gepard, Jozefem Skrzekiem, Wojciechem Kordą.  Rock in Berlin organizował Zaduszki Muzyczne, koncerty poświecone pamięci Jimi Hendrixa , 50-leciu polskiego Big Beatu czy Pikniki Z Rockiem.        Popularne były także wieczory filmowe w ramach klubu filmowego „After Time in the Gallery”oraz spotkania z ich autorami.

Za 10 lat kołysania Polonii w Berlinie w rytmie rock`n`roll Zarząd Polskiej Rady Związku Krajowego przyznał Markowi Szlachcic-Tritscher statuetkę „ Najlepszy z najlepszych”. Nagrodę wręczył Zastępca Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie p. Janusz Styczek

Piotr Świderski

Jest członkiem założycielem i wieloletnim prezesem Klubu PTTK w Berlinie. Wraz z grupą przyjaciół doprowadził do zarejestrowania w styczniu 2008r. pierwszego w Berlinie Klubu Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego i od tego czasu zachęca do turytyki berlińską Polonię.

Jest pomysłodawcą i organizatorem spacerów po Berlinie i Brandenburgii, kiedy w miłej atmosferze uczestnicy rozmawiają o wydarzeniach historycznych, kulturalnych dotyczących oglądanych obiektów, architektury, zabytków i wystaw. W ciagu 10 lat swojej aktywności zorganizowal ponad 150 spacerów turystycznych, które odbywają się regularnie raz w miesiącu i przyciągają wielu miłośników turystyki.

Obok aktywnej turytyki pieszej p. Piotr Świderski jest organizatorem wielu wystaw temytyczynych pokazujących piękno polskiej przyrody i jej zabytk, architekturę oraz historycznych organizowanych z okazji ważnych polskich rocznic jak 70ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego czy 100-lecia Towarzystwa Krajoznawczo Turystycznego.

Za 10 lat aktywnej działalności na rzecz krajoznastawa, turystyki i kultury polskiej w Berlinie Zarząd Rady Polskiej Związku Krajowego w Berlinie przeznał p.Piotrowi Świderskiemu statuetkę „Najlepszy z Najlepszych”.

Nagrodę wreczył Konsul Generalny RP w Berlinie p. Marcin Jakubowski.

 

Agata Koch

Jest pomysłodawczynią, członkiem założycielem i prezesem stowarzyszenia Sprach Cafe Polnisch czyli Kafejka Polska.

Inicjatywa powołania stowarzyszenia skrystalizowała się w 2012 roku po kilku latach spotkań w gronie przyjaciół i znajomych. Kafejka powstała jako idea miejsca spotkań, miejsca, gdzie można porozmawiać ze sobą po polsku, po niemiecku czy w innym języku, wymieniać się doświadczeniami, uczyć się od siebie nawzajem, wspierać się, inspirować, miejsca, które skupiałoby wszystkich zainteresowanych Polską, jej językiem, kulturą, wychowujących dzieci dwujęzycznie lub wielojęzycznie, a mieszkających we wschodniej części Berlina w dzielnicy Pankow.

Jest przykładem inicjatywy społecznej, którą podjęły Polki mieszające w tamtej części miasta. Program Kafejki, jak mówi jej założycielka piszą jej goście. Oni proponują tematy, służą doświadczeniem i wspierają swoją pracą. W 2016 roku Sprach Cafe Polnisch została zarejestrowane jako stowarzyszenie. Dziś może poszczycić się bogatym programem dla dzieci,rodziców i dziadków, bo właśnie to wielopokoleniowość jest siłą i motorem Kafejki. Kafejka wspiera dwujęzyczność i wielojęzyczność dzieci, stwarzając możliwość poszenia umiejętności komuńikacji po polsku czy niemiecku, ale nie w formie regularnych kursów, ale kreatywnych spotkań w grupie rówieśniczej czy mieszanej. Spotkania te starają się uświadamiać jak ważne w dzisiejszym zglobalizowanym świecie są język i tożsamość. Z tego wyrosły warsztaty teatralne i plastyczne dla dzieci, wernisaże sztuki dla dorosłych, szkolenia metodyczne dla nauczycieli wielojęzycznych uczniów, spotkania z kulturą, literaturą i sztuką z Polski i tworzoną przez Polaków w Berlinie. Ostatni projekt jest może najlepszym przykładem działań. Jest to wystawa zbiorowa, wędrująca  po pięciu miejscach w dzielnicy Pankow, w której bierze udział 12 artystów z Polski, Niemiec, Francji, Szwecji, Meksyku, Włoch, Bułgarii i Hiszpanii. Prace artystów podkreślają międzynarodowe pochodzenie autorów i ich spotkanie w Berlinie, a wędrowny charakter i różnorodność technik jej wielorodność w wielokulturowym mieście.

Kafejka współpracuje z innymi stowarzyszeniami wspierającymi dwujęzyczność rozwoju dzieci w Berlinie. Najnowszy jej projekt to rozbudowa stałego miejsca spotkań, które od początku tego roku znajduje się na granicy wschodniego i zachodniego Berlina w okolicy przystanku kolejki – Wollankstr.

Zarząd Polskiej Rady  Związku Krajowego w Berlinie przyznał p. Agacie Koch za jej społeczną pracę w ramach stowarzyszenia Sprach Cafe Polnisch statuetkę „Najlepszy z Najlepszych”.

Statuetkę wręczył Prezydent des Abgeordnetenhauses Berlin Herrn Ralf Wieland

 

 

FACEBOOK