Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - Dariusz P. Bonisławski

Użytkownik Krystyna Koziewicz

Redakcja Blog Polonia
Data: 12.01.2018
Kraj: Polska
Redakcja Blog Polonia
Blog stworzony przez dziennikarzy polonijnych, który powstał w ramach projektu "Wzmocnienie, rozwój i integracja mediów polskich i polonijnych za granicą" realizowanego… więcej

Drodzy Polonijni Sportowcy,

Trzynasty raz rozpoczynamy Zimowe Igrzyska Polonijne, święto miłośników zmagań, wymagających śniegu i lodu, gromadzących na trasach, lodowiskach i torach pasjonatów sportów, dla których niskie temperatury i śnieg to naturalne środowisko.

Cieszę się, że Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" po raz kolejny patronuje tej formie polonijnej aktywności. Współorganizując od lat letnie i zimowe Igrzyska liczymy na to, że zadzierzgnięte w trakcie sportowych prób związki przetrwają czas święta, jakim są zawody i staną się częścią zwyczajnej codzienności, umacniając i zagęszczając sieć relacji łączących Polaków z całego świata.

Obserwując Igrzyska Polonijne, dostrzegamy istotną rolę, jaką w wychowaniu młodzieży, kształtowaniu charakteru, wreszcie w samej edukacji, odgrywa sport i wysiłek fizyczny. Jesteśmy przekonani, że sport to także czynnik kształtujący tożsamość narodową i postawy patriotyczne, a jego wielką rolę w procesie budowania osobowości jednostki i tożsamości etnicznej dostrzegali i doceniali już starożytni Grecy.

 W tym roku nasze zmagania sportowe odbędą się w Krynicy-Zdrój, perle polskich uzdrowisk, jednym z najważniejszych kurortów, miejscu niepowtarzalnym, zrodzonym z piękna przyrody, bogatej kultury i urzekającej tradycji, które od ponad 220 lat zachwyca i kradnie serca przybyszów z Polski i Świata. To doskonale rokuje zarówno na poziom i widowiskowość zmagań sportowych jak i atrakcyjność programu towarzyszącego .

Oczekując na spotkanie w zimowej Krynicy już teraz wszystkim uczestnikom sportowych zmagań życzę zaciętej i pełnej satysfakcji rywalizacji, euforii zwycięstw, satysfakcji z pobytu w Krynicy-Zdrój i co najistotniejsze, wspaniałej zabawy. Jestem przekonany, że zadzierzgnięte na trasach i arenach przyjaźnie, będą owocowały przez lata kontaktami wykraczającymi poza sport i staną się początkiem trwałych relacji, łączących ponad granicami polonijne społeczności.

Dariusz Piotr Bonisławski
Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

 

FACEBOOK